Jak rozpoznać kiepską firmę IT?

Dariusz Ciesielski • 11/12/2019


Jeden z moich widzów zadał mi bardzo ciekawe, a zarazem ważne pytanie "Jak wybadać firmę na etapie rekrutacji?". Chciał się dowiedzieć, czy dana firma będzie dla niego rozwojowa i czy po zatrudnieniu będzie realizował swoje cele zawodowe.

Jest to jak najbardziej trafne pytanie!

Każdy z nas zatrudniając się w nowej firmie chcę czuć się spełniony i ma nadzieję na odpowiednie możliwości rozwoju. Z drugiej jednak strony nie jest to łatwe w realizacji przez firmę - ale o tym kiedy indziej.

W jaki sposób sprawdzić, czy dana firma jest czymś dla nas? Jest na to dosyć prosta odpowiedź, lecz realizacja nie jest już taka prosta. A odpowiedzią jest:

Zadawanie trudnych pytań rekruterom.

Co przez to rozumiem? Są to pytania związane z naszymi celami. Za nim do tego dojdziemy najpierw musimy zastanowić się (a najlepiej spisać) nasze cele zawodowe.

Do taki celów mogą należeć:

 • Praca w nowych technologiach
 • Praca w istniejących technologiach, lecz z możliwością pogłębienia wiedzy w danym kierunku (np. chcę zostać TOP10 specjalistą od AWSa w Polsce)
 • Możliwość wyjazdów na szkolenia
 • Możliwość podszkolenia języka angielskiego w ramach pracy, lub z budżetu firmowego
 • Praca w młodym dynamicznym zespole
 • Praca w zespole agile/scrum
 • Oraz wiele innych

Cele mamy już przygotowane, więc co dalej? Nie chcemy przecież trafić do firmy, która ogłasza powyższe możliwości tylko w ogłoszeniu rekrutacyjnym, a nie w codziennej pracy.

Więc co należy dalej zrobić... WYPISAĆ SZCZEGÓŁOWĄ LISTĘ PYTAŃ DO REKRUTERA.

Przeważnie na każdej rozmowie kwalifikacyjnej pada na koniec pytanie:

"Czy masz do nas jakieś pytania?".

Ze swojego doświadczenia mogę stwierdzić, że większość osób odpowiada "NIE", albo zadaje mało znaczące pytania. A jest to idealna okazja do wybadania, jaką atmosferę i jakimi wartościami kieruje się nasza potencjalna firma.

W momencie, kiedy rekruter zadaje powyższe pytanie, przygotowani MY wyciągamy telefon z listą pytań i zaczynamy bombardowanie.

Pytania jakie będziemy chcieli zadać będą indywidualne dla każdego z nas, ale poniżej wypisałem kilka, które sam zadaję, zadałem lub będę zadawał.

 • Mówiliście, że pracujecie w nowych technologiach, co to są za technologie? Co ważniejsze, macie wydzielony czas na testowanie tych technologi? Np. robicie POC danej funkcjonalności, aby dowiedzieć się czy warto skorzystać z tej, a nie innej technologi za nim wdrożycie ją w projekt?

 • Wspominaliście, że korzystacie z AWSa i macie bardzo dobrych specjalistów z tej dziedziny. Chciałbym rozwijać się w tym kierunku, powiedzcie więc w jaki sposób zgłębiacie wiedzę. Każdy w swoim czasie, czy może jeździcie na szkolenia, albo firma sponsoruje wam kursy online?

 • Rozumiem, że pracujecie z klientami zagranicznymi. W jaki sposób wasz team kształci się w tym języku? Macie dodatkowe lekcje angielskiego? Jeżeli tak, są one rozliczane w ramach godzin firmowych, czy po za nimi. Kto opłaca te lekcję?

 • Czytałem, że pracujecie w młodym dynamicznym zespole. Ciekaw jestem jak dojrzały jest ten zespół. Chodzi mi, o to ilu juniorów przypada na jednego seniora? Pytam się ponieważ z chęcią sam dzielę się wiedzą, ale nie chciałbym trafić do zespołu, gdzie pracują sami juniorzy, a tym samym kod zapewne nie będzie dobrej jakości.

 • W ogłoszeniu widziałem, że pracujecie w metodyce agile. Możecie mi opisać, co to u was dokładnie znaczy? Każda firma teraz się z tym ogłasza, ale nie każda prowadzi, to według dobrych zasad. Z chęcią posłucham jak wygląda u Was ten proces - tutaj dążysz do tego, aby opisali Ci dokładnie jak wygląda podział sprintów, kto za co odpowiada, czy PM wie jak prowadzić standupy itp.

Dzięki takim pytaniom będziemy mieli całkiem dobry obgląd firmy, ale na tym nie poprzestawajmy.

Pozostaje nam jeszcze wybadać atmosferę w firmie oraz w jaki sposób firma zarządza projektami i pracownikami.

 • W ostatniej pracy kierownictwo mocno naciskało na deadline'y, tym samym jakość kodu drastycznie spadała. Oczywiście rozumiem że deadline'y, są czymś do czego programista powinien dążyć i robić wiele, aby ich nie przekraczać, lecz chciałbym dowiedzieć się w jaki sposób Wy sobie z nimi radzicie? Może dorzucacie nowych programistów do projektów, w palących się projektach, albo wyrabiacie nadgodziny? Lub może wolicie zmniejszyć ilość funkcjonalności?

 • W jaki sposób estymujecie projekty? Co się dzieje jeżeli programista pomyli się w estymatach?

 • Jak wygląda flow testowania projektu? Testujecie manualnie, automatycznie? Ilu macie testerów per projekt?

 • Czy pracujecie w parach?

 • Jak przekazujecie wiedzę pomiędzy programistami? Macie wewnętrzną wikipedie, czy confluence, a może jakieś inne narzędzia? Czy uzupełniacie je na bieżąco?

 • Czy tworzycie dokumentacje do projektów? Jak ona wygląda? Jest tylko techniczna, czy także opisowa (dla biznesu)?

 • Czy testujecie aplikację na poziomie kodu? Testy jednostkowe, feature testy?

 • Czy korzystacie z systemów sprawdzających dług technologiczny? Np. Sonarqube. Co wolicie: wolniej, a dokładniej pisać oprogramowanie? Czy szybciej, a z większym ryzykiem występowania błędów?

 • Czy wypłaty są na czas? Wiecie, w niektórych firmach zdarzają się poślizgi, szczególnie jeżeli nie są to firmy z ugruntowaną pozycją.

 • I wiele, wiele innych.

Najlepiej jest się dopytać osoby technicznej, bez udziału HRa. Programista, programiście chętniej opowie, jak naprawdę jest w firmie. Będzie bardziej szczery niż osoba z HRu, która rozliczana jest za ilość przyjętych kandydatów. Oczywiście potrzebujemy wyczuć osoby po drugiej stronie stołu. Jeżeli są to szybkie odpowiedzi, bez zawahania, mamy większą pewność, że jest tak jak mówią. Natomiast jeżeli odpowiedzi są wymijające lub jedna osoba spogląda na drugą, za nim odpowie, możemy zakładać, że coś jest nie tak.

Dodam jeszcze dwa Pro Tipy:

Jeżeli przed rekrutacją chcesz się dowiedzieć jaka atmosfera panuje w firmie. Poszukaj opinii w serwisie gowork.pl lub wyszukaj na linkedin.com programistów pracujących w tej firmie i pogadaj z nimi po koleżeńsku na ten temat.

A gdy nie chcesz zagadywać ludzi na Linkedin, a chciałbyś dowiedzieć się, czy obecni programiści dokształcają się w dziedzinie, której Ty chciałbyś się douczyć. Przejrzyj ich profile i sprawdź, czy mają wypisane umiejętności, które Ciebie interesują.

Za ten pro tip muszę podziękować Mateuszowi, jednemu z moich czytelników.