5 ZA i PRZECIW pracy zdalnej w IT

Dariusz Ciesielski • 27/11/2019


Kilka lat temu z powodu przenoszenia biura w jednej z firm byłem zmuszony pracować zdalnie przez 2 tygodnie. W tedy uznałem, że praca zdalna, to nie jest coś, co mnie zachwyca, lecz to się zmieniło. Obecnie pracuje zdalnie już od około 2 lat. Przekonałem się na własnej skórze jakie są tego plusy i minusy. Pozwól, że Ci je przedstawię...

PLUSY

1) Pierwszym plusem jest OGROOOOOMNA oszczędność czasu. Obecnie dotarcie do biura zajmuję mi ok. 40 minut w jedną stronę. Dzięki pracy z domu czas ten mogę przeznaczyć na cokolwiek innego. Czy to praca nad własnym projektem, innowacyjnym startupem, spędzenie czasu z rodziną, pójście na siłownie, czy chociażby praca nad nowym artykułem na bloga. Cokolwiek na co mam ochotę.

2) Gdy siedzimy w biurze często dochodzi do sytuacji, w której zostajemy rozproszeni przez współpracowników. A każdy temat do pogaduszek w pracy jest dobry :) Nie ważne, czy to rozmowa o obecnym projekcie, czy tzw. small talk. Im częściej występuje każdego dnia, tym częściej jesteśmy rozpraszani. Dzięki pracy zdalnej zmuszeni jesteśmy przenieść nasze rozmowy do świata wirtualnego (komunikatory). Wystarczy teraz wyłączyć natychmiastowe powiadomienia i voilà, to my decydujemy kiedy i o czym chcemy porozmawiać. W tym przypadku także rzadziej będziemy wciągani w projekty poboczne, rozpraszające naszą uwagę nad głównymi zadaniami. Łatwiej jest poprosić kogoś, kto jest pod ręką, niż kogoś kto siedzi po drugiej stronie ekranu.

3) Jesteśmy w stanie bardziej się skupić nad wykonywaną pracą. Oczywiście pod warunkiem, że nasze samozaparcie zostało dobrze wykształcone. Czytaj... trzeba wyłączyć wszelkiego rodzaju social media. Na szczęście przychodzą nam z pomocą takie wtyczki jak:

Które bardzo polecam.

4) Mamy możliwość pracy z dowolnego miejsca w Polsce, czy też na świecie. Jeżeli mieszkamy w mniejszej miejscowości i pracujemy dla firmy z dużego miasta będziemy zarabiać relatywnie, więcej w stosunku do średnich zarobków mniejszych miejscowości. Podobnie rzecz się ma, jeżeli pracujemy dla zagranicznej firmy, a mieszkamy np. w Tajlandii, gdzie koszt utrzymania jest o wiele niższy.

5) Jeżeli mamy jednego klienta, a będziemy mieli kontrolę Urzędu Skarbowego, jesteśmy w stanie łatwiej udowodnić, że firma z którą współpracujemy jest naszym klientem, a nie pracodawcą. Jako, że my określamy miejsce wykonywanej pracy Urząd Skarbowy, nie ma dodatkowego atutu, aby zakwalifikować naszą pracę pod UoP.

Bonus 1) Można pracować w dresie, co jest po prostu wygodniejsze ;)

Bonus 2) Zdrowsze odżywianie się. Minimalizujemy sytuację, których zamawiamy jedzie z lokali, ponieważ mamy możliwość jedzenia w domu.

MINUSY

1) Musimy wykształcić w sobie wysoką samokontrolę, szczególnie w przypadku social media. Jeżeli nie potrafimy skupić się nad wykonywaną pracą, będzie nam ciężko wykonywać pracę z domu. Na szczęście możemy wykorzystać takie techniki jak pomodoro, czy wyznaczyć bloki czasowe pomiędzy przerwą, a pracą.

Kolejnym aspektem na jaki trzeba uważać są współlokatorzy lub rodzina. Niekoniecznie są w stanie zrozumieć, że pomimo przebywania w domu, jesteśmy jednocześnie w pracy, dlatego należy ustalić z nimi pewne zasady działania, w momencie gdy pracujemy.

2) Może wydać się to śmieszne, ale praca z domu niesie ze sobą dodatkowe koszta. Nasze rachunki za prąd, czy wodę na pewno wzrosną. Podobnie jest zużyciem kawy, czy herbaty. Dodatkowo to my będziemy odpowiedzialny za opatrzenie się porządny sprzęt, czy to w laptopa, czy w komputer, pozwalający na komfortową pracę. A gdy nasz sprzęt się zepsuje, to my ponosimy koszty naprawy. Lecz z drugiej strony oszczędzamy na dojazdach.

3) Pomimo, że na plus można uznać minimalizowanie sytuacji rozpraszania przez współpracowników, to na minus można uznać brak kontaktu z innymi ludźmi. Niekiedy brakuje możliwości pogadania, na luźne tematy ze znajomymi z pracy, czy chociażby o tematach związanych z projektem. Podczas przebywania w biurze naturalnie przychodzi nam dowiadywanie się o sprawach związanych z firmą. Niestety przy pracy zdalnej będziemy rzadziej informowani o sytuacjach firmowych.

4) Przebywanie 8 godzin w pracy w domu plus przebywanie kolejnych godzin po za pracą w tych samych czterech ścianach bywa męczące. Warto więc po skończonej pracy pójść na spacer lub jeszcze lepiej spotkać się ze znajomymi i pogadać o sprawach nie związanych z pracą. Będzie, to ekwiwalent rozmów ze współpracownikami, z którymi nie mamy okazji porozmawiać w biurze.

5) Ciężej jest o pracę zdalną. Patrząc po ogłoszeniach na portalach internetowych o wiele mniej jest ogłoszeń dotyczących pracy zdalnej niż pracy w biurze. Dość często zdarzają się ogłoszenia, w których pracodawca pozwala na 1-2 dni pracy po za biurem, lecz o wiele rzadziej zdarzają się ogłoszenia pracy zdalnej na full-time.

Bonus 1) Firma niekoniecznie musi być odpowiednio przygotowana do współpracy z pracownikiem zdalnym. Ostatecznie firma może uznać, że tego rodzaju współpraca jest zbyt uciążliwa. Powodem mogą być nieodpowiednio ułożone procesy wewnątrz firmowe, pozwalające na dobrą współpracę z pracownikiem zdalnym.

Podsumowanie

Pracuje zdalnie od blisko dwóch lat i stanowczo mogę stwierdzić, że pomimo pewnych minusów obecnie pracuje mi się zdalnie o wiele lepiej. Może kiedy się to zmieni, ale póki co jestem zadowolony. Często słyszę od znajomych, że oni tak by nie mogli i wolą pracować z biura. Lecz jeżeli masz taką możliwość spróbuj! Chociażby przez dwa tygodnie i sprawdź, czy taki tryb pracy jest dla Ciebie.