Dlaczego warto robić więcej?

Dariusz Ciesielski • 04/09/2019


Projekty

ocenbossa.pl (2010)

(niedostępna) serwis oceniąjący firmy, napisany w takich językach jak PHP, MySql, HTML, Jquery

Pierwszy projekt pisany po godzinach. Zaczynałem przygotę z programowaniem, więc pozwoliło mi to zapoznać się z kodowaniem nie tylko backendu ale i frontendu. Oprócz czysto programistycznych aspektów dowiedziałem się także wiele na temat, projektowania stron, UX, UI, SEO, czy marketingu w sieci. Projekt udało się wyskalować do ok 10k UU. Niestety na ówczesne czasy nie miałem pomysły na monetyzację strony. A jako, że jedna z firm groziła pozwem uznałem, że wycofam się z projektu, lecz dało mi to lekcję na temat tego, że w biznesie każdy walczy o swoje.

rozkrecto.pl (2011)

(niedostępna) serwis o startupach, wykorzystane języki i technologie to, PHP, MySql, Jquery, HTML

Serwis stworzony z myślą o wzmocnieniu swoich umiejętności programistycznych, nie miał na celu większego przychodu. Od strony biznesowej niewiel wniosło.

3shots.pl (2013)

(niedostępna) aplikacja mobilna opisująca wydarzenia i promocję w mieście. Napisana w technologiach webowych HTML5, JavaScript, Zepto, BackboneJS, UnderscoreJS, Mustache, StorejJS z wykorzystaniem Phonegap

Od strony technicznej początkowe stworzenie za pomocą technologii Titanium. Api JSwe, konwestujące javascript na język natywny androida. W późniejszym etapie przepisanie do technologii webowej - Phonegap/Cordova. Rozwiązanie problemów z wydajnością generowania podstron, wykorzystanie backbone.js zamiast jquery, aby poradzić sobie z tym problemem. Wykorzystanie CSS animation do animacji menu, które kilkakrotnie przyśpieszyło renderowanie tego komponentu. Od strony biznesowej, zgłosił się do mnie jeden z największych portal o tematyce eventowej na wrocławskim rynku. Była to moja pierwsza poważna rozmowa biznesowa, z właścicielem innego biznesu. Chcieli zaoferować dostęp do bazy wydarzeń, lecz okazało się, że posiadam generator, który takową bazę tworzy, dlatego ostatecznie nie doszło do współpracy. Obecnie można znaleźć jeszcze newsy na temat aplikacji, tworzone w celu jej promocji i podsyłane serwisą zewnętrznym.

funpage: promocjeiwydarzenia we wrocławiu (2014)

Po stworzeniu 3shots i braku pomysłu na monetyzację uznałem, że cofnę się trochę i zamiast zaczynam od aplikacji zacznę od społeczności. Założyłem fanpage promocjeiwydarzenia. Obecnie społeczność liczy ok 1.8k członków i ciągle rośnie, a ja przy tym projekcie nie robię nic - żyje sobie własnym życiem. Co ciekawe, dzięki temu, że skupiłem się na społecznościach w poszczególnych miastach, to gdy promowałem fanpage, sama promocja wychodziła bardzo tanio. Kilka groszy za kilk, więc i tu odebrałem małą lekcję marketingu. Można by go zmonetyzować po przez sprzedaż produktu lub reaktywować aplikację mobilną, z opłatami od klubów i barów za reklamę.

wtyczka do chrome (?)

Zapisywanie linków na później, lecz w tym czasie pojawiło się narzędzie Pocket, które dostało kilku milionową dotację. Uznałem, że nie ma sensu dalej tworzyć softu, bo z nimi nie wygram oraz nie miałem wtedy pomysłu na monetyzację.

Po tym etapie udało mi się uzyskać posadę CTO w nowo powstałym startupie. Bez projektów, które stworzyłem nie było by to możliwe.

teamrock.pro (2017)

(niedostępna)

System wspomagający rekrutację pracowników. Był to pierwszy biznes, który tworzyłem z innymi osobami oraz pierwszy, dla którego szukaliśmy inwestora. Pierwszą kwestią jaką warto poruszyć jest, to współpraca z innymi członkami zespołu. W tym przypadku tworzenie produktu nie jest tylko i wyłącznie naszą wizją jest to suma wizji każdego z członków z osobna, więc trzeba mieć to na uwadze. Natomiast dzięki temu, że jest kilka osób mozna podzielić pracę i skupić się na danej części. Od samego początku zdecydowaliśmy się na poszukiwanie inwestora, co dało nam kolejny zasób wiedzy w postaci zaznajomieniu się przejścia całego procesu zdobywania inwestycji. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób działa cała branża startupowa w tym kontekście oraz w jaki sposób rozmawiać z inwestorami. Prowadziliśmy także rozmowy biznesowe z potencjalnymi klientami z Polski i co ciekawe próbowaliśmy wejść na rynek Afrykański.

savemyprint.com (2019)

Projekt polegający na wykorzystaniu AI do analizy wydruku z drukarki 3D w celu detekcji poprawności wydruku. Miał on na celu podszkolić mnie z Pythona i co ważniejszcze z wykorzystania algorytmów sieci neuronowych, abym wiedział w jaki sposób działają sieci neuronowe od strony technicznej oraz jakie problemy może rozwiązać sztuczna inteligencja. Co dalej się stanie z projektem, tego jeszcze nie wiem.

Blog / Youtube

Do tej pory moje artykuły zostały przeczytane przez kilka tysięcy osób. Miałem dużo pozytywnego feedbacku, gdzie czytelnicy chwalili kontent, który tworzyłem, co jest bardzo satysfakcjonujące. Youtube poprzedzony blogiem, pozwolił mi na zmocnienie mojego brandu personalnego. Maiłem sytuację, gdzie nowy pracownik w firmie, której pracowałem znał mnie z mojej twórczości na YT. Dostałem propozycję stworzenia wideo kursu o dockerze. Ostatecznie nie zgodziłem się na propozycję, ponieważ warunki nie były idealne. Ukazuje to tylko, że robiąc coś więcej zawsze w jakiś pozytywny sposób wraca to do nas.

Open source

Intercom

Paczka stworzona na potrzeby jednego z projektów. Wcześniej nie istniało podobne rozwiązanie, dlatego postanowiłem takowe stworzyć. Obecnie posiada kilku kontrybutorów, którzy co jakiś czas aktualizują paczkę. Prowadziłem rozmowy na temat sponsoringu, pomimo że ostatecznie nie udało mi się tego sfinalizować pokazuję kolejną drogę w jaką można monetyzować swoją wiedzę. Paczka przydała się już 40 tys. osobom, a mi utrzymanie jej nie zajmuje wiele czasu.

Digest Auth

Paczka stworzona na potrzeby jednego z projektów przy którym pracowałem. Jako że nie musiała być to integralna cześć całego systemu, można było ją wydzielić do osobnej paczki i udostępnić na licencji open source, przydała się już 2 tys. osób.


Nauczyłem się tworzyć paczki, udostępniać je za pomocą serwisu packagist, wydzielać małe paczki, które nie muszą być bezpośrednio zintegrowane z projektem. Wykorzystywać Fasady czy Singleton. Projekty Open Source są dobrym przykładem, który można umieścić na swoim CV, dzięki czemu wzmacniamy swoją pozycję wśród innych kandydatów. Robiąc coś więcej dokształcamy się w fajny sposób (bo pracujemy nad czymś co my chcemy robić) oraz wzmacniamy naszą pozycję jako deweloper/programista

Biznes konsultingowy

Budowałem biznes konsultingowy, w którym obecnie nie biorę czynnego udziału, lecz dało mi to ogromną wiedzę na temat prowadzenia rozmów biznesowych, tworzenia firmy, wykorzystania zdobytej wiedzy nie tylko w projektach stikcie technicznych. Nauczyłem się w jaki sposób rozwijać firmę od strony marketingowej oraz sprzedażowej. Poznałem wiele osób tworzących własne biznesy oraz dowiedziałem się z czym biznesy się zmagają. Pomimo, że działam głównie w obszarach mocno technicznych, dało mi to inne spojrzenie na pracę jaką można wykonywać.

Dlatego warto!

Na przykłądach, które podałem widać, że robienie czegoś dodatkowego oprócz standardowej pracy, zawsze przynosi nam pozytywny efekt, czy to w postaci wiedzy, kontaktów, nowych możliwości czy też w postaci dodatkowego zarobku, albo lepszej pracy. Dlatego zachęcam Cię, abyś zawsze tworzył coś, co sprawia Ci przyjemność i abyś publikował, to w sieci. Ludzie zauważą twoją pracę, w jakiejkolwiek postaci by nie była i wysiłek jaki włożyłeś zawsze się zwraca.